הידרולוג - כל מה שרצית לדעת (כמעט) - מרפיר פרויקטים

הידרולוג – כל מה שרצית לדעת (כמעט)

הידרולוג הוא איש המקצוע המיומן במקצועות ההידרולוגיה.

מהי הידרולוגיה?

המילה מורכבת משתי מילים שמקורן ביוונית. הידרו (υδροη) פירושו מים. המילה לוגיה (Λογία) כוונתה ל"סיבה" או "לימוד", דהיינו חקר הארועים, לימוד הסיבות, ובקצרה "תורה". כלומר מדובר על תורת המים, או ענף מחקר החוקר את תנועת גופי המים על היבשה ובה.

אילו תחומים מקיפה ההידרולוגיה?

ההידרולוג חוקר מגוון נושאים הקשורים לתנועת מים. ישנם החוקרים תנועת מים שעל הקרקע, ישנם החוקרים תנועת מים בתוך הקרקע, ישנם המתמחים בהובלת מים במתקנים סגורים (צנורות) ועוד.

אז מה חוקרים בעצם?

הידרולוג מומחה יסייע ללקוחותיו במגוון תחומים: יחסי גשם-נגר, חקר נחלי איתן, חקר שטפונות בנחלי אכזב, חקר מעיינות, ניהול נגר עירוני, חקר יחסי נגר-חלחול, השבת מי נגר שמקורם בגשם אל מי התהום, החדרת מי נגר, זיהום מקורות מים, תנועות מים בתת-הקרקע, ניהול גופי מים טבעיים, זיהוי ואיפיון מקורות מים, השפעת גופי מים על הסביבה, תנועת מים בצינורות ועוד.

כל אחד יכול להיות הידרולוג?

תיאורטית, כן. מי שרוצה – יכול. אך נדרשים מספר תנאים כדי להיות הידרולוג מוסמך. תחילה, על האדם שבוחר להתמחות בתחום לאהוב את המקצוע שבו הוא בחר. הלקוחות מרגישים בזה…  שנית עליו להכיר את הסביבה שבה הוא פועל ולהתבונן בה בכל עת על-מנת להכיר את מאפייניה ותכונותיה ולעמוד על השינויים שחלים בה בכל עת. תנאי נוסף שצריך כדי להיות הידרולוג הוא להשלים לימודים אקדמיים ייעודיים שמקיפים לעומק לימודי מים, גם אם בעתיד עוסקים רק באספקט אחד בתחום. מבין תחומי הלימוד אפשר למנות, יחסי גשם-נגר, ניהול נגר עירוני, איכויות מים, עקרונות חידור וחלחול מים, כלכלת מים, השבת מים, הסדרת מים ועוד. הידרולוג אחראי יקפיד ללמוד גם לאחר קבלת התואר, התעודה וההסמכה למקצועו.

חשוב להקפיד שההידרולוג שעומד מולך, אכן רכש את ההשכלה והידע הנדרשים. מהנדס סביבה, מהנדס ניקוז, או גיאולוג (למשל), הגם שהם משלבים לעיתים הידרולוגיה בעבודתם, אינם הידרולוגים. כשם שמטפל בתחום רפואי כלשהו אינו רופא, אלא אם סיים לימודי רפואה, והוסמך.

למה צריך הידרולוג?

דעתו של הידרולוג נחוצה לכל אותם תחומים או מיזמים שבהם מעורבת תנועת מים. מים הם משאב לאומי ויש לתכנן אותם (ברגישות), לנהל אותם ולשמר אותם. זאת משימה אחת. במיזמים של התחדשות עירונית על היזם להוכיח כי הוא מסייע בשימור מים, השהייתם במגרש או בהשבתם למי התהום.

חוות דעת הידרולוג היא תנאי סף בבניה ירוקה. במיזמים סביבתיים ובשטחים פתוחים, יש לערוך סקר הידרולוגי, שינתח את גופי המים בסביבה הנבדקת.

משרד "מרפיר פרויקטים" מתמחה בכל אלה. אנחנו נותנים יחס אישי, כבסיס לכל תהליך. אנו מספקים מענה הידרולוגי ליזמים, חברות תעשיה, משרדי ממשלה, עיריות, פרטיים ועוד. מוזמנים ליצור קשר. אנחנו מבטיחים להקשיב.

שתפו מאמר זה