הידרולוג - כל מה שרצית לדעת (כמעט) - מרפיר פרויקטים

הידרולוג – כל מה שרצית לדעת (כמעט)

הידרולוג הוא איש המקצוע המיומן במקצועות ההידרולוגיה.

מהי הידרולוגיה?

המילה מורכבת משתי מילים שמקורן ביוונית. הידרו (υδροη) פירושו מים. המילה לוגיה (Λογία) כוונתה ל"סיבה" או "לימוד", דהיינו חקר הארועים, לימוד הסיבות, ובקצרה "תורה". כלומר מדובר על תורת המים, או ענף מחקר החוקר את תנועת גופי המים על היבשה ובה.

אילו תחומים מקיפה ההידרולוגיה?

ההידרולוג חוקר מגוון נושאים הקשורים לתנועת מים. ישנם החוקרים תנועת מים שעל הקרקע, ישנם החוקרים תנועת מים בתוך הקרקע, ישנם המתמחים בהובלת מים במתקנים סגורים (צנורות) ועוד.

אז מה חוקרים בעצם?

הידרולוג מומחה יסייע ללקוחותיו במגוון תחומים: יחסי גשם-נגר, חקר נחלי איתן, חקר שטפונות בנחלי אכזב, חקר מעיינות, ניהול נגר עירוני, חקר יחסי נגר-חלחול, השבת מי נגר שמקורם בגשם אל מי התהום, החדרת מי נגר, זיהום מקורות מים, תנועות מים בתת-הקרקע, ניהול גופי מים טבעיים, זיהוי ואיפיון מקורות מים, השפעת גופי מים על הסביבה, תנועת מים בצינורות ועוד.

כל אחד יכול להיות הידרולוג?

האמת היא שכן. מי שרוצה – יכול. נדרשים לכך מספר תנאים. תחילה, על האדם שבוחר להתמחות בתחום לאהוב את המקצוע שבו הוא בחר. הלקוחות מרגישים בזה…  שנית עליו להכיר את הסביבה שבה הוא פועל ולהתבונן בה בכל עת על-מנת להכיר את מאפייניה ותכונותיה ולעמוד על השינויים שחלים בה בכל עת. תנאי נוסף שיש למלא כדי להיות הידרולוג הוא להשלים לימודים אקדמיים ייעודיים שמקיפים מגוון נושאים בתחום המים, גם אם הכוונה היא להתמקד רק בתחום אחד מתוך מגוון ההתמחויות בתחום. מבין תחומי הלימוד אפשר למנות מטאורולוגיה, תנועות מי תהום, יחסי גשם-נגר, איכויות מים, עקרונות חידור וחלחול מים, כלכלת מים, השבת מים, הסדרת מים ואסדרה ועוד. הידרולוג אחראי יקפיד ללמוד גם לאחר קבלת התואר, התעודה או ההסמכה למקצועו.

למה צריך הידרולוג?

דעתו של הידרולוג נחוצה לכל אותם תחומים או מיזמים שבהם מעורבת תנועה של מים. מאחר ומים הם משאב לאומי, יש לתכנן אותם (ברגישות), לנהל אותם ולשמר אותם. זאת אחת מהמשימות. במיזמים של התחדשות עירונית על היזם להוכיח כי הוא לוקח חלק בשימור מים, השהייתם במגרש או השבתם למי התהום. חוות דעת הידרולוג היא תנאי סף בבניה המתבצעת תחת עקרונות הבניה הירוקה. במיזמים סביבתיים ובשטחים פתוחים, יש לערוך סקר הידרולוגי, שינתח את גופי המים בסביבה הנבדקת.

משרד "מרפיר פרויקטים" מתמחה בכל אלה. אנחנו נותנים יחס אישי, כבסיס לכל תהליך. אנו מספקים מענה הידרולוגי ליזמים, חברות תעשיה, משרדי ממשלה, עיריות, פרטיים ועוד. מוזמנים ליצור קשר. אנחנו מבטיחים להקשיב.

שתפו מאמר זה