משפיעים על השיפוע - מרפיר פרויקטים

משפיעים על השיפוע

"אני מוכן להפוך את כל השיפוע של החצר, רק תגיד לי מה לעשות," הוא ביקש. "בדיוק עכשיו בנינו את בית חלומותינו. סיימנו לפני חודשיים. במפלס התחתון בנינו דירה להשכרה" הוא אמר, "אבל הגשם האחרון גרם לנו להצפות בתוכה. מזל שלפני שהדיירים נכנסו," סיים בתסכול ובחצי נחמה. קבענו להיפגש. כשהגעתי לאתר אמר לי: "אני לא מבין איך יכול להיות שהמים מציפים את הדירה. מה עושים?"

סיירתי במתחם. זו חצר ארוכה. חלק ממשק במושב, שהבית שלו מצוי בחלק התחתון שלה. במהלך עבודות הבנייה עקר טרקטור שעבד שם את מרבית הצמחיה שבחצר, החליק את הגדודיות והשקעים הטבעיים שהיו שם ויצר מגרש חלק וארוך-ארוך. העיתוי לעבודות היה בסוף הקיץ ועבודות הפיתוח טרם הסתיימו, לשביעות רצונם של מי הגשם שהגיע מוקדם. השנה ההידרולוגית מתחילה, לפי הספר, עם פתיחת שנת הלימודים. ב-1 בספטמבר. הגשמים הראשונים מתאפיינים בעוצמות גבוהות בדרך כלל. וגם במקרה כאן, מי הגשמים שירדו נאספו כבר במעלה החצר וזרמו באנרגיה רבה עם השיפוע, כשהם סוחפים איתם כמויות ניכרות של אדמה. כשהגיעו לחומה שלפני הבית כבר היה זה בוץ. שם הם סטו הצידה דרך מדרגות הגישה לדירה ועשו דרכם מטה לתוך הדירה.

בדוח ההידרולוגי שהגשנו ללקוח תיארנו לו בשפה מקצועית את התהליך של הבאת האדמה שהביא למקום. הסברנו לו את תכונותיה ותרומתה של האדמה לאחיזת מים, לגינון, לחלחול ולסחף. גם "עשינו חושבים:" ניתחנו את ההסתברות להווצרות ארוע גשם משמעותי באזור, בעוצמה ובזמן, ואת השפעתו של הגשם על סחף קרקע. בסוף המלצנו לו על אמצעים לשיכוך מנגנון האנרגיה של המים ושל הסעת הסחף כך שהוא, משפחתו והסביבה יוכלו לברך על הגשמים ולהנות מחצר ירוקה. הלקוח בחן את החלופות שקיבל ובחר באחת. לטענתו היא היתה גם פרקטית וגם בעלות נמוכה אל מול ההוצאות הרבות שכבר הוציא בתהליך בניית בית חלומותיו. כי זה מה שאנחנו ב"מרפיר פרויקטים" יודעים לעשות. אנחנו מזהים את היחס שבין גשם לנגר במגרש הבודד – בעיר ובכפר – ומציעים מגוון פתרונות להקטנת הנגר, תוך תשומת לב מירבית לצרכים של הלקוח. 

שתפו מאמר זה